یادداشتهای غلامرضا تاج گردون/یادداشت ها/

#789- 1392/05/14
راه باز کابینه برای اخذ رای اعتماد
«راه باز کابینه برای اخذ رای اعتماد»عنوان یادداشت روز روزنامه آرمان به قلم غلامرضا تاج گردون می باشد.

 

 روزنامه آرمان | شماره ۲۲۵۲ | ۱۳۹۲ یکشنبه ۱۳ مرداد | صفحه۱

 

نویسنده: غلامرضا تاج گردون
در یک ارزیابی کلی می توان گفت که کابینه روحانی یک کابینه برآمده از توانمندی های تخصصی است تا یک کابینه سیاسی. وجه مشخصه وزرای پیشنهادی آقای روحانی تجربه آنها در کارهای اجرایی است. از هم اکنون به نظر می رسد که کابینه آقای روحانی علیرغم بسیاری از اظهارنظرهای منفی و بدسلیقگی ها، بتواند رای اعتماد نمایندگان را جلب کند. گرچه کابینه یازدهم آنطور که تاکنون معرفی شده یک کابینه سیاسی نیست اما چینش آن ترکیبی سیاستمدارانه است.

به یک معنا می توان گفت غلظت گرایشات سیاسی در انتخاب وزرا در یک حد استاندارد رعایت شده که نه توانمندی مدیریتی و تجربه را تحت تاثیر خود قرار دهد و نه باعث بشود تا چهره هایی نا آشنا به مناسبات سیاسی در راس دستگاه های اجرایی قرار گیرند. ترکیب کابینه آقای روحانی از چند منظر قابل بررسی است؛ اول منظر پیام انتخابات، دوم از منظر شیوه ها و روش هایی که آقای روحانی در طول سه دهه اخیر پیش گرفته بوده، و سوم هم از منظر برآورد نیروهای تاثیر گذار در تایید وزرای کابینه.

از منظر پیام انتخابات مشخصا طیف رای دهندگان آقای روحانی به طور قاطع همان پایه اجتماعی جناح اصلاحات بودند که سه دهه در رقابت با اصولگرایان به سر می برند. این پایه های اجتماعی قطعا خواستار تشکیل کابینه ای تماما اصلاح طلب هستند و کمتر به حضور اصولگرایان در دولت رغبتی نشان می دهند اما چنین وضعیتی به دلیل تاثیر دو منظر دیگر در ترکیب کابینه یازدهم به طور کامل قابل پیاده شدن نیست.

اول آنکه شخص رئیس جمهور در سابقه سیاسی خود نشان داده چندان در بند تعلقات یک جناح خاص محدود نیست و مهم تر اینکه کابینه یازدهم باید از مجلسی تماما اصولگرا رای اعتماد بگیرد که قطعا تعریفی کاملا متفاوت از اصلاح طلبان از سیاست و روش های سیاست ورزی دارند. خواه ناخواه زاویه دید این عده بر عبور کابینه از فیلتر رای اعتماد تاثیر بسزایی دارد و از همین رو سیاست و کیاست حکم می کند تا کابینه یازدهم برآیندی از تلاقی این سه نوع دیدگاه باشد.

به نظر می رسد که ترکیب وزرای پیشنهادی آقای روحانی برای مجلس نیز چنین است. روحانی طوری کابینه خود را طراحی کرده که هم بتواند به قسمت معتدل و عقلانی از مطالبات پایه های رای خود جواب دهد و هم امکان عبور کابینه از سد رای اعتماد نمایندگان را باز بگذارد. عموما تلاقی سه دیدگاه یاد شده در کابینه نیز نباید تعبیر به سایش چهره های اجرایی دولت در آینده شود. چه آنکه به نظر می رسد روحانی خود درصدد ادامه سیاست خود برای پیوند نیروهای سیاسی گوناگونی است که در دولت او حول هم گرد می آیند.

 با این روش البته امکان کنترل تندروی هایی که همزمان از چپ و راست به کابینه فشار وارد می کنند نیز مهیا می شود. اکنون فضای غالب در مجلس به گونه ای است که رای اعتماد کابینه را می توان پیشاپیش تضمین شده یافت. این نیز حاصل تعاملی است که روحانی توانسته در میان طیف های معتدل با مجموعه تحت امر خود ایجاد کند./ف
 

نام و نام خانوادگی
رایانامه
*
کدتصویری کدداخل تصویر
 
نام و آدرس ایمیل شما محفوظ است

آخرین اخبار و رویدادها | آرشیو

بازدید معاون بنیاد مسکن کشور از روستاهای باشت/گزارش تصویری

بازدید معاون بنیاد مسکن کشور از روستاهای باشت/گزارش تصویری

معاون عمران روستایی بنیاد مسکن کشور همراه با نماینده گچساران و باشت از بعضی روستاها بازدید و از نزدیک در جریان آخرین وضعیت پروژه های عمرانی آنها قرار گرفتند.

دیدار تاجگردون با تیم رباتیک هوش سفید گچساران+تصاویر

دیدار تاجگردون با تیم رباتیک هوش سفید گچساران+تصاویر

با حضور نماینده گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی، جمعی از اساتید و خانواده های دانشجویان از افتخار آفرینی تیم هندبال بانوان و تیم رباتیک(هوش سفید) دانشگاه آزاد گچساران و همچنین از اعضای نشریه پارس سرزمین مادری با اهدای جوایز تجلیل به عمل آمد.

گزارش تصویری دیدار تاجگردون با مردم گچساران

گزارش تصویری دیدار تاجگردون با مردم گچساران

غلامرضا تاجگردون در حسینیه امام صادق(ع) گچساران با مردم دیدار و به ارائه گزارش فصلی خود پرداخت.

محلات بافت فرسوده گچساران زیباسازی می‌شود+گزارش تصویری

محلات بافت فرسوده گچساران زیباسازی می‌شود+گزارش تصویری

نماینده مردم گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی گفت: نمای محلات بافت فرسوده در شهرستان گچساران تغییر می‌یابد.

دیدار تاجگردون با شهروندان گچسارانی

دیدار تاجگردون با شهروندان گچسارانی

نماینده مردم گچساران و باشت با حضور در حسینیه امام صادق(ع) گچساران در بین شهروندان حضور یافت و به ارائه گزارش سه ماهه خود پس از حضور در مجلس دهم پرداخت.

زمان و مکان سخنرانی تاجگردون در گچساران

زمان و مکان سخنرانی تاجگردون در گچساران

غلامرضا تاجگردون در جمع شهروندان گچسارانی گزارش فصل تابستان خود را ارائه خواهد داد.

رفع مشکل مالی پتروشیمی گچساران

رفع مشکل مالی پتروشیمی گچساران

نماینده شهرستان‌های گچساران و باشت گفت: پیش‌بینی می‌شود با راه‌اندازی پتروشیمی گچساران سالانه یک میلیون تن اتیلن توسط این پتروشیمی تولید شود.

آب، نفت، همزیستی؛ واکنش تاجگردون به اقدامات اخیر در استان بوشهر

آب، نفت، همزیستی؛ واکنش تاجگردون به اقدامات اخیر در استان بوشهر

نماینده مردم گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی نسبت به برخی اظهار نظرات در استان بوشهر در خصوص مسائل صنعت نفت و پتروشیمی واکنش نشان داد. کانال تلگرام غلام رضا تاجگردون نامه وی خطاب به استاندار بوشهر و نیز نماینده مردم بوشهر، دیلم و گناوه در مجلس شورای اسلامی را منتشر کرد.

عذرخواهی مرتضوی و یک فرصت

عذرخواهی مرتضوی و یک فرصت

جریان عذرخواهی آقای سعید مرتضوی بهانه‌ای شد تا دوستان سیاسی هرکدام از منظری موضوع را مورد نقد قرار دهند و طرف مقابل هم طبق معمول از صفحه روزنامه کیهان پاسخ دهد.

گزارشی دیگر از هفته‌های تعطیلات مجلس به موکلینم

گزارشی دیگر از هفته‌های تعطیلات مجلس به موکلینم

موکلین عزیزم؛ همچنان که مکرر عرض کردم، صبر پیشه کنید چراکه در این وانفسای مشکلات حاد مملکت، کار سخت است و سخت... و البته هر ایده و پیشنهاد شما نیز، می تواند آغازگر راهی جدید برای آبادی این دیار باشد...

شهدای امروز گچساران و باشت