یادداشتهای غلامرضا تاج گردون/یادداشت ها/

#812- 1392/05/14
راه باز کابینه برای اخذ رای اعتماد
«راه باز کابینه برای اخذ رای اعتماد»عنوان یادداشت روز روزنامه آرمان به قلم غلامرضا تاج گردون می باشد.

 

 روزنامه آرمان | شماره ۲۲۵۲ | ۱۳۹۲ یکشنبه ۱۳ مرداد | صفحه۱

 

نویسنده: غلامرضا تاج گردون
در یک ارزیابی کلی می توان گفت که کابینه روحانی یک کابینه برآمده از توانمندی های تخصصی است تا یک کابینه سیاسی. وجه مشخصه وزرای پیشنهادی آقای روحانی تجربه آنها در کارهای اجرایی است. از هم اکنون به نظر می رسد که کابینه آقای روحانی علیرغم بسیاری از اظهارنظرهای منفی و بدسلیقگی ها، بتواند رای اعتماد نمایندگان را جلب کند. گرچه کابینه یازدهم آنطور که تاکنون معرفی شده یک کابینه سیاسی نیست اما چینش آن ترکیبی سیاستمدارانه است.

به یک معنا می توان گفت غلظت گرایشات سیاسی در انتخاب وزرا در یک حد استاندارد رعایت شده که نه توانمندی مدیریتی و تجربه را تحت تاثیر خود قرار دهد و نه باعث بشود تا چهره هایی نا آشنا به مناسبات سیاسی در راس دستگاه های اجرایی قرار گیرند. ترکیب کابینه آقای روحانی از چند منظر قابل بررسی است؛ اول منظر پیام انتخابات، دوم از منظر شیوه ها و روش هایی که آقای روحانی در طول سه دهه اخیر پیش گرفته بوده، و سوم هم از منظر برآورد نیروهای تاثیر گذار در تایید وزرای کابینه.

از منظر پیام انتخابات مشخصا طیف رای دهندگان آقای روحانی به طور قاطع همان پایه اجتماعی جناح اصلاحات بودند که سه دهه در رقابت با اصولگرایان به سر می برند. این پایه های اجتماعی قطعا خواستار تشکیل کابینه ای تماما اصلاح طلب هستند و کمتر به حضور اصولگرایان در دولت رغبتی نشان می دهند اما چنین وضعیتی به دلیل تاثیر دو منظر دیگر در ترکیب کابینه یازدهم به طور کامل قابل پیاده شدن نیست.

اول آنکه شخص رئیس جمهور در سابقه سیاسی خود نشان داده چندان در بند تعلقات یک جناح خاص محدود نیست و مهم تر اینکه کابینه یازدهم باید از مجلسی تماما اصولگرا رای اعتماد بگیرد که قطعا تعریفی کاملا متفاوت از اصلاح طلبان از سیاست و روش های سیاست ورزی دارند. خواه ناخواه زاویه دید این عده بر عبور کابینه از فیلتر رای اعتماد تاثیر بسزایی دارد و از همین رو سیاست و کیاست حکم می کند تا کابینه یازدهم برآیندی از تلاقی این سه نوع دیدگاه باشد.

به نظر می رسد که ترکیب وزرای پیشنهادی آقای روحانی برای مجلس نیز چنین است. روحانی طوری کابینه خود را طراحی کرده که هم بتواند به قسمت معتدل و عقلانی از مطالبات پایه های رای خود جواب دهد و هم امکان عبور کابینه از سد رای اعتماد نمایندگان را باز بگذارد. عموما تلاقی سه دیدگاه یاد شده در کابینه نیز نباید تعبیر به سایش چهره های اجرایی دولت در آینده شود. چه آنکه به نظر می رسد روحانی خود درصدد ادامه سیاست خود برای پیوند نیروهای سیاسی گوناگونی است که در دولت او حول هم گرد می آیند.

 با این روش البته امکان کنترل تندروی هایی که همزمان از چپ و راست به کابینه فشار وارد می کنند نیز مهیا می شود. اکنون فضای غالب در مجلس به گونه ای است که رای اعتماد کابینه را می توان پیشاپیش تضمین شده یافت. این نیز حاصل تعاملی است که روحانی توانسته در میان طیف های معتدل با مجموعه تحت امر خود ایجاد کند./ف
 

نام و نام خانوادگی
رایانامه
*
کدتصویری کدداخل تصویر
 
نام و آدرس ایمیل شما محفوظ است

آخرین اخبار و رویدادها | آرشیو

سید مهربان...

سید مهربان...

سید مهربان و یاور محرومین که یارم بود برای خدمت، ناباورانه پرکشید و رفت...

تاجگردون در سومین همایش روز ملی روستا و عشایر: اختصاص40 درصد مالیات کلانشهرها به روستاها

تاجگردون در سومین همایش روز ملی روستا و عشایر: اختصاص40 درصد مالیات کلانشهرها به روستاها

غلامرضا تاجگردون در سومین همایش روز ملی روستا و عشایر که امروز با حضور رئیس جمهور، وزرای جهاد کشاورزی و نیرو و نمایندگان روستاهای کشور در سالن اجلاس سران برگزار شد، با اشاره به اینکه سهم مالیات بر ارزش افزوده کلانشهرها از 20 درصد به 12 درصد کاهش یافت

تاجگردون در شبکه خبر؛  نرخ ثابت ارز مابین نرخ دولتی و آزاد

تاجگردون در شبکه خبر؛ نرخ ثابت ارز مابین نرخ دولتی و آزاد

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به نرخ ثابت ارز پس از تک نرخی شدن که مابین نرخ دولتی و آزاد پیش بینی می شود به دولت توصیه کرد در تک نرخی کردن ارز عجله نکند.

تصاویر؛ حضور تاجگردون در بنیاد پروفسور حسابی

تصاویر؛ حضور تاجگردون در بنیاد پروفسور حسابی

امروز جمعه بازدید کاملی از مجموعه بنیاد دکتر حسابی داشتم. مجموعه غنی و کاملی بود از همه چیز میتونستید ببینید.

تصویب همسان سازی در کمیسیون تلفیق بودجه

تصویب همسان سازی در کمیسیون تلفیق بودجه

امروز موفق شدم پیشنهاد همسان‌سازی پرداختی دولت به پرسنل رسمی و غیررسمی را در کمیسیون تلفیق به تصویب برسانم.

فاز جدید عملیات عمرانی در محله سادات گچساران

فاز جدید عملیات عمرانی در محله سادات گچساران

نماینده مردم گچساران و باشت طی نامه ای خطاب به فرماندار گچساران، از وی خواست تا در خصوص بافت فرسوده محله سادات پیگیری ویژه ای را جهت برخی از عملیات های عمرانی در آن محله صورت دهد.

تقدیر تاجگردون از فرماندهی سپاه استان

تقدیر تاجگردون از فرماندهی سپاه استان

نماینده مردم گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی از سردار بوعلی فرماندهی ارشد سپاه پاسداران استان کهگیلویه و بویراحمد، جهت برگزاری کنگره ملی بزرگداشت 1880 شهید استان تشکر کرد.

گزارش تصویری؛ یک روز با تاجگردون

گزارش تصویری؛ یک روز با تاجگردون

نماینده مردم گچساران و باشت یک روز کاری خود را به بازدید از پروژه‌های راه سازی حوزه انتخابیه خود اختصاص داد.

گزارش تصویری؛ بازدید سرزده تاجگردون از بعضی ادارات گچساران و باشت

گزارش تصویری؛ بازدید سرزده تاجگردون از بعضی ادارات گچساران و باشت

نماینده مردم گچساران و باشت با حضور سرزده در برخی ادارات و مکانهای عمومی، از شیوه اداره و مدیریت آنها بازدید و همچنین با مردم دیدار و گفت و گو کرد.

گزارش تصویری(2)-  حضور رییس مجلس در سرزمین نفت و آفتاب

گزارش تصویری(2)- حضور رییس مجلس در سرزمین نفت و آفتاب

همایش «از بهارستان تا سرزمین نفت و آفتاب» با حضور علی لاریجانی رئیس مجلس، غلام رضا تاجگردون رئیس کمیسیون بودجه و جمعی از مسئولان ارشد کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد.

شهدای امروز گچساران و باشت