یادداشتهای غلامرضا تاج گردون/یادداشت ها/

#842- 1392/05/14
راه باز کابینه برای اخذ رای اعتماد
«راه باز کابینه برای اخذ رای اعتماد»عنوان یادداشت روز روزنامه آرمان به قلم غلامرضا تاج گردون می باشد.

 

 روزنامه آرمان | شماره ۲۲۵۲ | ۱۳۹۲ یکشنبه ۱۳ مرداد | صفحه۱

 

نویسنده: غلامرضا تاج گردون
در یک ارزیابی کلی می توان گفت که کابینه روحانی یک کابینه برآمده از توانمندی های تخصصی است تا یک کابینه سیاسی. وجه مشخصه وزرای پیشنهادی آقای روحانی تجربه آنها در کارهای اجرایی است. از هم اکنون به نظر می رسد که کابینه آقای روحانی علیرغم بسیاری از اظهارنظرهای منفی و بدسلیقگی ها، بتواند رای اعتماد نمایندگان را جلب کند. گرچه کابینه یازدهم آنطور که تاکنون معرفی شده یک کابینه سیاسی نیست اما چینش آن ترکیبی سیاستمدارانه است.

به یک معنا می توان گفت غلظت گرایشات سیاسی در انتخاب وزرا در یک حد استاندارد رعایت شده که نه توانمندی مدیریتی و تجربه را تحت تاثیر خود قرار دهد و نه باعث بشود تا چهره هایی نا آشنا به مناسبات سیاسی در راس دستگاه های اجرایی قرار گیرند. ترکیب کابینه آقای روحانی از چند منظر قابل بررسی است؛ اول منظر پیام انتخابات، دوم از منظر شیوه ها و روش هایی که آقای روحانی در طول سه دهه اخیر پیش گرفته بوده، و سوم هم از منظر برآورد نیروهای تاثیر گذار در تایید وزرای کابینه.

از منظر پیام انتخابات مشخصا طیف رای دهندگان آقای روحانی به طور قاطع همان پایه اجتماعی جناح اصلاحات بودند که سه دهه در رقابت با اصولگرایان به سر می برند. این پایه های اجتماعی قطعا خواستار تشکیل کابینه ای تماما اصلاح طلب هستند و کمتر به حضور اصولگرایان در دولت رغبتی نشان می دهند اما چنین وضعیتی به دلیل تاثیر دو منظر دیگر در ترکیب کابینه یازدهم به طور کامل قابل پیاده شدن نیست.

اول آنکه شخص رئیس جمهور در سابقه سیاسی خود نشان داده چندان در بند تعلقات یک جناح خاص محدود نیست و مهم تر اینکه کابینه یازدهم باید از مجلسی تماما اصولگرا رای اعتماد بگیرد که قطعا تعریفی کاملا متفاوت از اصلاح طلبان از سیاست و روش های سیاست ورزی دارند. خواه ناخواه زاویه دید این عده بر عبور کابینه از فیلتر رای اعتماد تاثیر بسزایی دارد و از همین رو سیاست و کیاست حکم می کند تا کابینه یازدهم برآیندی از تلاقی این سه نوع دیدگاه باشد.

به نظر می رسد که ترکیب وزرای پیشنهادی آقای روحانی برای مجلس نیز چنین است. روحانی طوری کابینه خود را طراحی کرده که هم بتواند به قسمت معتدل و عقلانی از مطالبات پایه های رای خود جواب دهد و هم امکان عبور کابینه از سد رای اعتماد نمایندگان را باز بگذارد. عموما تلاقی سه دیدگاه یاد شده در کابینه نیز نباید تعبیر به سایش چهره های اجرایی دولت در آینده شود. چه آنکه به نظر می رسد روحانی خود درصدد ادامه سیاست خود برای پیوند نیروهای سیاسی گوناگونی است که در دولت او حول هم گرد می آیند.

 با این روش البته امکان کنترل تندروی هایی که همزمان از چپ و راست به کابینه فشار وارد می کنند نیز مهیا می شود. اکنون فضای غالب در مجلس به گونه ای است که رای اعتماد کابینه را می توان پیشاپیش تضمین شده یافت. این نیز حاصل تعاملی است که روحانی توانسته در میان طیف های معتدل با مجموعه تحت امر خود ایجاد کند./ف
 

نام و نام خانوادگی
رایانامه
*
کدتصویری کدداخل تصویر
 
نام و آدرس ایمیل شما محفوظ است

آخرین اخبار و رویدادها | آرشیو

گزارش تصویری؛‌ تاجگردون در پیچاب

گزارش تصویری؛‌ تاجگردون در پیچاب

غلامرضا تاجگردون در یک روز بارانی از منطقه صعب العبور پیچاب باشت بازدید کرد. منطقه محروم پیچاب در شمالی ترین نقطه شهرستان باشت و در 50کیلومتری آن واقع گردیده است.

دردِ خارِ دوستان...

دردِ خارِ دوستان...

دوستان هم استانی‌ام، داستان امروز زندگی ما همین است. ای کاش خارپشت‌ها می‌توانستند وقتی کنار هم قرار می‌گرفتند خارهایشان را در بیاورند.

کهگیلویه و بویراحمد؛‌ تغییر نام یا همین نام؟

کهگیلویه و بویراحمد؛‌ تغییر نام یا همین نام؟

ما باید بدانیم با تغییر نام استانمان برای نسل بعدمان چه چیزی به یادگار می‌گذاریم... یک نام یا یک تاریخ؟

تصویب برنامه ششم تا 10 روز دیگر

تصویب برنامه ششم تا 10 روز دیگر

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه گفت: طی مکاتباتی که با دولت داشتیم انتظار می رود تا 15 آذر لایحه بودجه به مجلس تقدیم شود.

تاجگردون در  بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات+گزارش تصویری

تاجگردون در بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات+گزارش تصویری

نماینده مردم گچساران و باشت با حضور در بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها از غرفه های رسانه های مختلف بازدید کرد. در ادامه بعضی از اظهارات غلامرضا تاجگردون در غرفه های این نمایشگاه و در گفت و گو با رسانه های ذکر شده می اید.

گزارش تصویری؛ دیدار تاجگردون با جمعی از قشقایی های گچساران

گزارش تصویری؛ دیدار تاجگردون با جمعی از قشقایی های گچساران

نماینده مردم گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی با جمعی از قشقایی های گچساران دیدار و گفت و گو کرد.

نشست تاجگردون با دهیاران حوزه های خیرآباد و امامزاده جعفر

نشست تاجگردون با دهیاران حوزه های خیرآباد و امامزاده جعفر

عصر امروز نشست هم‌اندیشی دهیاران امامزاده‌ جعفر(ع) با حضور نماینده شهرستان‌های گچساران و باشت و فرماندار شهرستان در بقعه مبارک امام‌زاده جعفر(ع) برگزار شد.

حضور تاجگردون در اختتامیه مسابقات فوتسال ادارات گچساران

حضور تاجگردون در اختتامیه مسابقات فوتسال ادارات گچساران

درشب پایانی رقابتهای فوتسال که به مناسبت هفته تربیت بدنی برگزار شده بود غلامرضا تاجگردون، فرمانداران شهرستانهای گچساران و باشت و جمعی از روسای ادارات و مسئولین نهادهادر سالن ورزشی پدخندق گچساران حضور یافتند.

گزارش تصویری// با حضور آحاد مختلف مردم؛ سید مهربان به خاک سپرده شد

گزارش تصویری// با حضور آحاد مختلف مردم؛ سید مهربان به خاک سپرده شد

مراسم تشییع و خاکسپاری حاج سید معنا تقویان از کارکنان دفتر نماینده مردم شریف گچساران و باشت با حضور آحاد مردم برگزار شد.

سید مهربان...

سید مهربان...

سید مهربان و یاور محرومین که یارم بود برای خدمت، ناباورانه پرکشید و رفت...

شهدای امروز گچساران و باشت